Mérési módszerek a vízelemzésben
Elektronmikroszkópos szkennelés (SEM)
Az elektronmikroszkópos szkennelést arra használjuk, hogy összpontosított elektronsugarat bocsájtsunk egy tárgy felületére egy adott minta szerint. Az elektronok és a tárgy közötti kölcsönhatások segítségével hozzuk létre a nagyított képet az adott tárgyról. A mintavételnek alávetett tárgy felülete rendkívül nagy mélységélességig leképezhető.
Alkalmazása a GRANDER® kutatásában:
a kalcium-karbonát nanorészecskék megfigyelése élénkített és hagyományos vízben.
. (Eredmények: a víz GRANDER® vízélénkítést követően a DOLLOP-ok képződése megnövekedett. A DOLLOP-ok működhetnek kristálymagként, és mint ilyenek, befolyásolják a mészlerakódás viselkedését.)
Áramlási citometria
Az áramlási citometria során az egyes sejtek elektromos feszültség vagy fényforrás (a legtöbb esetben lézersugár) előtt áramlanak nagy sebességgel az elemzés során. A sejtek alakjától, szerkezetétől és színétől függően különböző hatások keletkeznek, amelyekből az egyes sejtek tulajdonságai levezethetők.
Az áramlási citometria számba veszi a vízben található baktériumok 99%-át, és ráadásul különbséget tud tenni élő és halott sejtek között is. Egy minta teszteléséhez elegendő egy óra.
Alkalmazása a GRANDER® kutatásában:
a CaCO3 nanorészecskék (DOLLOP-ok) számát áramlási citometriával mérték.
Impedancia-spektroszkópia
A vizsgálandó vízzel töltött mérőcellában váltóáramot vezetünk. Ennek során a váltakozó áram frekvenciája módosul és megállapítható a váltakozó áramú ellenállás (impedancia) és a minta fáziseltolódása.
Alkalmazása a GRANDER® kutatásában:
a váltakozó áramú ellenállás (impedancia) mérése.
(Eredmények: a frekvenciától függően változó, jelentős különbségek figyelhetők meg a hagyományos vízminták és az élénkített víz között.)